Archive for Uncategorized

Лого на мрежата “Вкусовете от вчера”

В рамките на проект “Вкусовете от вчера” бе създадено лого на мрежата “Вкусовете от вчера”, което може да се ползва от всичките й членове. Посредством логото, членовете на мрежата ще могат да се идентифицират и да бъдат разпознаваеми сред потенциалните потребители на туристически и кулинарни услуги в района на Местна Инициативна Група - Раковски.

Logo_final_outlines

 

Логото може да бъде свалено от тук във формат jpg. Ако желаете да свалите логото в други формати, моля посетете страницата “За проекта”.

 

Заключителна конференция по проект „Вкусовете от вчера – Валоризация на кулинарно наследство”

СДРУЖЕНИЕ

“МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА ГРУПА – РАКОВСКИ”

организира

Заключителна конференция във връзка с изпълнение на проект

„Вкусовете от вчера – Валоризация на кулинарно наследство”

Каним всички заинтересовани жители и гости на община Раковски да се присъединят към събитието и да се запознаят с изпълнението на проект „Вкусовете от вчера – Валоризация на кулинарно наследство” по мярка 421 “Вътрешнотериториално и транснационално сътрудничество”.
Място на провеждане на събитието: Заседателна зала на НЧ „Св.Св.Кирил и Методий-гр.Раковски-1908г.”, гр.Раковски

 

Дата на провеждане: 24 април 2015г. /петък/

Начален час: 12:00ч.

 

Заповядайте и се информирайте за постигнатите резултати по проекта!

 

Телефон за контакт: 0882 94 93 49

Тридневно обучение в МИГ за членове на мрежата “Вкусове от вчера”

В периода 26-28 март 2015г. в гр.Раковски в Заседателна зала на НЧ „Св.Св.Кирил и Методий-гр.Раковски-1908г.” МИГ-Раковски проведе тридневно обучение за членове на мрежата “Вкусовете от вчера” по проект „Вкусовете от вчера – Валоризация на културно наследство” по мярка 421 “Вътрешнотериториално и транснационално сътрудничество”, Договор  за финансиране РД 50-75/07.05.2014г.

Обучението се базира на изработения регламент за качество:

- oбщи перспективи пред отрасъл селски туризъм; анализ на предлагането на услуги в сферата и търсене на селски туризъм – профил на предлагането, очаквания на потребителя, традиция и модерност, предлагани дейности; сегментиране; използване на възможностите и подобряване на комуникационното проникване;

- правила за ръководене на ресторант;

- препоръки за атмосфера, храна, емоционално и рационално удовлетворение в традиционен ресторант;

- кулинарен туризъм – особености и потенциал;

- рецепти, които да се предлагат в ресторантите в Раковски;

- общи съвети за поддържане на условия отговарящи на хигиенно-санитарни изисквания; производство на консерви и хранителни продукти; етикетиране на продуктите; замразяване на продуктите; складиране на продуктите; развлекателни дейности в традиционните рестораните; агритуризъм и селски туризъм; промоционални инициативи.

- конкретни изисквания към ресторантите в мрежата «Вкусовете от вчера».

3 day training

Обучение на ресторантьори и местни лидери от мрежата „Вкусовете от вчера” 26-28 Март 2015

Сдружение “Местна инициативна група Раковски” организира обучение на ресторантьори от мрежата „Вкусовете от вчера” и местни лидери по проект „Вкусовете от вчера – Валоризация на кулинарно наследство” по мярка 421 Вътрешнотериториално и транснационално сътрудничество” в периода 26-28 Март 2015 година. Място на провеждане: заседателна зала на НЧ “Св.Св. Кирил и Методий-1908″.

Подробната програма на обучението можете да свалите оттук.

Филм за фестивала на селската кухня по проект “Вкусове от вчера” на англйиски език

Филмът представя фрагменти от осъществения фестивал на селската кухня в гр. Раковски, коментари на експертите и на представители на местната общност, сега вече и със субтитри на английски език. Филмът, с английски субтитри е достъпен в You Tube на адрес:

https://www.youtube.com/watch?v=c9_Z-VOHkck

Екипът на Местна Инициативна Група Раковски гостува в с. Момино село

На 19 септември 2014г. екипът на Местна инициативна група Раковски посети НЧ „Петко Мандажиев”, с. Момино село. Целта на посещението беше прожекция на филма за фестивала на селската кухня. От с. Момино село се включиха най-много участници с разнообразни ястия, тъй като вече имат опит в провеждане на кулинарни инициативи. Екипът благодари сърдечно за участието на самодейците във Фестивала на селската кухня и връчи грамота за принос в съхраняване на кулинарните традиции в Община Раковски. Домакините от своя страна бяха подготвили традиционното моминско ястие фасул с праз и сланинка.

IMG_0692 IMG_0693 IMG_0701 IMG_0698

Филм за фестивалa на селската кухня по проект “Вкусовете от вчера”

Филмът представя фрагменти от осъществения фестивал на селската кухня в гр. Раковски, коментари на експертите и на представители на местната общност. Филмът е достъпен в You Tube на адрес:

http://www.youtube.com/watch?v=si3QweVwQ5w&feature=youtu.be

Първи фестивал на селската кухня “Вкусовете от вчера”

На 29 август 2014г. на централния площад в кв. Секирово, гр. Раковски се проведе първият фестивал на селската кухня „Вкусовете от вчера”, организиран от Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна група – Раковски”.

Фестивалът е част от проекта “Вкусовете от вчера – Валоризация на кулинарно наследство”, финансиран по мярка 4.2.1 за съвместни действия за транснационално сътрудничество по Програмата за развитие на селските райони 2007-2013г. Водеща организация по проекта е Сдружение „МИГ-Раковски”, а партньор – австрийската „Elsbeere Wienerwald LAG”, чиито членове бяха официални гости на фестивала.  Делегацията се състоеше от 13 души – екип на МИГ, кметове на общини и местни лидери от територията на австрийската МИГ, включваща 11 общини с население от 30 000 души. Те приготвиха традиционен зелев щрудел с плодове от брекина.

1

Фестивалът на селската кухня „Вкусовете от вчера” се явява витрина за презентиране на извършения процес по възстановяване на традициите и на гастрономичните особености на територията на Община Раковски, като най-големият принос в съхраняването на кулинарните местни традиции дойде от възрастното население (жени над 55 години), които са носител на знания относно старинните местни рецепти.

Вкусните блюда с предварително сготвени местни специалитети бяха изложени в 20 шатри, за да могат всички присъстващи да ги разгледат и дегустират. Сред тях имаше както традиционни български ястия като пълнени чушки, фасул с праз, сладка баница, тиквеник и други, така и уникални местни рецепти като гозба с нахут, надутички, салатна баница, гизик, базлами, гуши, тава чорба, момински тутманик,  масленица и много други.

Една от атракциите на фестивала беше Юнашкият тиган, изработен от 78 кг. специална неръждаема стомана, с диаметър 150см и височина 20см, с който бяха атакувани рекордите на Гинес преди години. Само той приготви и раздаде 450 порции от традиционна българска гозба кебап с пилешко месо и зеленчуци. Имаше и домакини, които на живо приготвяха катми за всички, които избраха да почетат традиционната селска кухня.

2

 

 

 

 

 

 

Посетителите на фестивала успяха да се потопят в дебрите на кулинарните изкушения с помощта и на местните танцови и певчески групи.

На фестивала „Вкусовете от вчера” присъстваха и производители от региона, които демонстрираха разнообразни хранителни продукти.

През 2015г. предстои да се изгради и мрежа от производители и ресторантьори – местни мрежи и транснационална мрежа, подкрепена от регламент за качество, които съвместно ще преоткрият и съхранят познанията, традициите и уменията, свързани с храната като ценен елемент на историческото и културно наследство на цялата територията на община Раковски.

3 4 5 6

 

Кулинарен фестивал и партньорска среща в Лидер Регион Елсбеере Винервалд

В периода 6-10 август 2014г. група от 8 души представители на МИГ Раковски и представител на изпълнителя на проучванията по първите дейности в проекта (ФРКБПГО) взеха участие в поредица от кулинарни събития в рамките на територията на Лидер Регион Елсбеере Винервалд.

Програмата беше изключително интензивна и включи множество посещения, срещи и разбира се дегустации. Партньорът домакин – Лидер Регион Елсбеере Винервалд – беше осигурил за гостите от България преводач, в лицето на Надя Тодорова, която придружаваше групата по време на всички посещения и дейности. В самото начало домакините запознаха групата от МИГ Раковски с важен елемент от богатото местно културно наследство, а именно художникът Егон Шиле – неговата житейска и творческа история.

2 3 4 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Последва посещение на изложба „Цветове от рая” в музея в Нойленгбах, която бе събрала едни от най-въздействащите творби на местни художници и художнички, учили се и рисували в региона в началото на 20 век, сред които Хуго Дарно, Мари Егнер, Карл Мол, Терезе Шахнер, Емил Якоб Шиндлер и Олга Визингер-Флориан.

Сборник "Цветове от Рая"

Сборник “Цветове от Рая”

Сборник "Цветове от Рая"

Сборник “Цветове от Рая”

 

След кратка среща с кмета на община Нойленгбах, ръководителите на МИГ Раковски – г-жа Мария Гиева и г-н Павел Гуджеров – получиха от него като подарък книга с историята на Нойленгбах. Програмата продължи със среща с кмета на община Алтленгбах, който направи кратко представяне на територията, основния поминък и стратегическите цели за развитие.

7

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

След тази кратка визита, на път към замъка в Тотценбах, групата се спря до станция за зареждане на електромобили, разположена пред хотела в гр. Алтленгбах. Енергийната ефективност и електро-мобилността е сред основните приоритети за развитие на Австрия. Целта на повечето малки общини от територията на Лидер Регион Елсбеере Винервалд специално е да постигнат пълна енергийна независимост до 2020г.

10

След това делегацията, заедно с домакините, пристигна в замъка Тотценбах, където благодарение на подробния разказ и дълга разходка, организирана от собственика, се докосна до част от културното наследство на региона, която е запазена жива и процъфтяваща, благодарение на широко отворените врати към нуждите на местното население – съвместни празници, сватби, чествания, туристически посещения.

 

11 14 12 13 15 17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На път към следващата спирка от програмата, групата се спря до един горд представител на дървесния вид брекина, който е част от логото на Лидер Регион Елсбеере Винервалд, и който е опорна точка и един от приоритетите за местно развитие. 

16

 

 

 

 

 

 

 

Веднага след това групата се озова в училището по селско стопанство в Пюра, където бе щедро нагостена с вкусотии, приготвени в кантината на училището, изцяло с продукти, произведени от учениците на място. Последва кратка презентация на дейностите и учебния процес – професиите, които редовния курс на обучение и последващите практики дават на завършващите – както и обиколка на територията на училището (стопанството, горска зона, работилници, ферма, магазин за местни продукти, гостилница).

В рамките на кратък уъркшоп в зала в сградата на училището,партньорите обсъдиха особености на местното развитие в двата региона и начертаха възможности за сътрудничество. Уъркшопът бе подплатен от дегустация на местни сирена, произвеждани в мандрата на училището.

18 19 24 25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Срещата продължи с посещение и запознаване с типичната местна ферма Нуцхоф, където отглеждането на добитък, овощарството, включително отглеждането на брекини, производството на сокове, шнапс, бяло вино и сирена е съчетано с кът за детски забавления и типично местно заведение „хойриге” (хранително и питейно заведение, в което не се сервират готвени ястия, а само мезета, сирена, кашкавали, апетитки, хляб и питиета), където накрая се „случи” и поредното хранене и дегустация за деня.

20 22 21 23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Следваща в поредицата бе „градината на поколенията” в Кирхщетен, представена от самия кмет, представляваща открит парк със спортни съоръжения и възможности за раздвижване, предназначени за ползване от различни възрасти. От уреди за фитнес и силови упражнения, през пътека за разходки, въже за баланс, та до стрелба с лък и пейки за почивка.

32

30

 

 

 

 

 

 

33

34

 

 

 

 

 

 



Следващо в програмата беше посещение на селскостопански музей в Тотценбах, където след подробно запознаване с експозицията и уникалната сграда на музея, групата с ентусиазъм реализира поредната дегустация, този път включваща уникална местна рецепта – телешко рагу със сос от плодове на брекина, кнедли и кралски праскови, а за десерт – сладкиш, сиропиран с шира.

38 37 39

 

 

 

 

 

 

 

40

 

 

 

 

 

 

 

С отлични впечатления, нови знания и хубав вкус от питателна храна, групата продължи към старинна възстановена мелница и ковачница в гр. Мария Анцбах.

41 43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Последва посещение на градината на местен кооператив за съвместно градинарство, с 18 члена и около 10 работника, в който се отглеждат перма култури и се добиват екологични зеленчуци. След разходката в градината, беше просто задължително групата да опита част от продукцията на кооператива и това бе реализирано в местната гостилница в Мария Анцбах.

45 47 46 48 50 49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Последва посещение на един от обектите, с които кметът на Айхграбен и председател на Лидер Регион Елсбеере Винервалд – г-н Йозеф Екер – най-много се гордее, а именно дървена кула с наблюдателна платформа в най-високата си част, която дава възможност за поглед отвисоко към цялата територия на местната МИГ.

52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Г-н Йозеф Екер включи в програмата и посещение на прекрасна детска градина в неговата община – Айхграбен – разположена в енергийно независима сграда, която ползва фотоволтаици и освен това се отоплява и охлажда посредством модерна система за земен обмен на топлинна енергия: отоплителни помпи доставят топлина през зимата, като я извличат от повърхността на земната кора, която макар и малко е по-топла от атмосферата; през лятото процесът се обръща, така че помпата извлича топлина от сградата и я трансферира към земната кора. Трансферирането на топлина към по-хладно място отнема по-малко енергия, поради което охлаждащата ефикасност на помпата печели от по-ниската земна температура. Става дума за плитки (разположени на дълбочина 1 до 3 метра) хоризонтални обменители на топлина, които добиват акумулирана в земната повърхност топлина в продължение на около три месеца – през зимата и ранната пролет – докато дълбоките вертикални системи, които достигат от 33 до 160 метра навътре в земната кора, разчитат на мигрираща топлина от заобикалящата ги геология.

54 57 56 55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завършекът на програмата беше посещение на фермата на Щефан Тайкс в Айхграбен, където бе оргnизиран кулинарен празник с местни ястия и дегустация на типични продукти, предоставени от групата от Раковски – сладка и пастет, както и бяло вино от региона. На тази последна вечеря участие взеха всички представители на местни общини, местни музеи и екипyt на Лидер Регион Елсбеере Винервалд, които се погрижиха групата от България за се чувства неповторимо по време на своето посещение в Австрия.

 

61 60 63 62

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конференция “Вкусовете от вчера”

В изпълнение на дейностите, заложени в проект “Вкусовете от вчера – Валоризация на кулинарно наследство”, на 01.08.2014г. в Заседателната зала на Народно читалище “Св. Св. Кирил и Методий” се проведе конференция във връзка със стартирането на проекта. Участие в срещата взе Джовани Иломеи – експерт по международни проекти, работещ в тясно сътрудничество с  МИГ Мармила, която е в основата на пилотния проект “Вкусовете от вчера”. По време на конференцията бяха обсъдени както пилотния проект, така и целите, дейностите и очакваните резултати на настоящия проект “Вкусовете от вчера – Валоризация на кулинарно наследство”. Разпределени бяха също така и ролите на желаещите да се включат в реализирането на проекта местни заинтересовани лица.

DSC03853 DSC03832 DSC03831 DSC03829

 

« Older Entries