В периода 6-10 август 2014г. група от 8 души представители на МИГ Раковски и представител на изпълнителя на проучванията по първите дейности в проекта (ФРКБПГО) взеха участие в поредица от кулинарни събития в рамките на територията на Лидер Регион Елсбеере Винервалд.
Програмата беше изключително интензивна и включи множество посещения, срещи и разбира се дегустации. Партньорът домакин – Лидер Регион Елсбеере Винервалд – беше осигурил за гостите от България преводач, в лицето на Надя Тодорова, която придружаваше групата по време на всички посещения и дейности. В самото начало домакините запознаха групата от МИГ Раковски с важен елемент от богатото местно културно наследство, а именно художникът Егон Шиле – неговата житейска и творческа история.

Последва посещение на изложба „Цветове от рая” в музея в Нойленгбах, която бе събрала едни от най-въздействащите творби на местни художници и художнички, учили се и рисували в региона в началото на 20 век, сред които Хуго Дарно, Мари Егнер, Карл Мол, Терезе Шахнер, Емил Якоб Шиндлер и Олга Визингер-Флориан.

Сборник “Цветове от Рая”

Сборник “Цветове от Рая”
След кратка среща с кмета на община Нойленгбах, ръководителите на МИГ Раковски – г-жа Мария Гиева и г-н Павел Гуджеров – получиха от него като подарък книга с историята на Нойленгбах. Програмата продължи със среща с кмета на община Алтленгбах, който направи кратко представяне на територията, основния поминък и стратегическите цели за развитие.


След тази кратка визита, на път към замъка в Тотценбах, групата се спря до станция за зареждане на електромобили, разположена пред хотела в гр. Алтленгбах. Енергийната ефективност и електро-мобилността е сред основните приоритети за развитие на Австрия. Целта на повечето малки общини от територията на Лидер Регион Елсбеере Винервалд специално е да постигнат пълна енергийна независимост до 2020г.

След това делегацията, заедно с домакините, пристигна в замъка Тотценбах, където благодарение на подробния разказ и дълга разходка, организирана от собственика, се докосна до част от културното наследство на региона, която е запазена жива и процъфтяваща, благодарение на широко отворените врати към нуждите на местното население – съвместни празници, сватби, чествания, туристически посещения.

На път към следващата спирка от програмата, групата се спря до един горд представител на дървесния вид брекина, който е част от логото на Лидер Регион Елсбеере Винервалд, и който е опорна точка и един от приоритетите за местно развитие.

Веднага след това групата се озова в училището по селско стопанство в Пюра, където бе щедро нагостена с вкусотии, приготвени в кантината на училището, изцяло с продукти, произведени от учениците на място. Последва кратка презентация на дейностите и учебния процес – професиите, които редовния курс на обучение и последващите практики дават на завършващите – както и обиколка на територията на училището (стопанството, горска зона, работилници, ферма, магазин за местни продукти, гостилница).
В рамките на кратък уъркшоп в зала в сградата на училището,партньорите обсъдиха особености на местното развитие в двата региона и начертаха възможности за сътрудничество. Уъркшопът бе подплатен от дегустация на местни сирена, произвеждани в мандрата на училището.

Срещата продължи с посещение и запознаване с типичната местна ферма Нуцхоф, където отглеждането на добитък, овощарството, включително отглеждането на брекини, производството на сокове, шнапс, бяло вино и сирена е съчетано с кът за детски забавления и типично местно заведение „хойриге” (хранително и питейно заведение, в което не се сервират готвени ястия, а само мезета, сирена, кашкавали, апетитки, хляб и питиета), където накрая се „случи” и поредното хранене и дегустация за деня.

Следваща в поредицата бе „градината на поколенията” в Кирхщетен, представена от самия кмет, представляваща открит парк със спортни съоръжения и възможности за раздвижване, предназначени за ползване от различни възрасти. От уреди за фитнес и силови упражнения, през пътека за разходки, въже за баланс, та до стрелба с лък и пейки за почивка.




Следващо в програмата беше посещение на селскостопански музей в Тотценбах, където след подробно запознаване с експозицията и уникалната сграда на музея, групата с ентусиазъм реализира поредната дегустация, този път включваща уникална местна рецепта – телешко рагу със сос от плодове на брекина, кнедли и кралски праскови, а за десерт – сладкиш, сиропиран с шира.


С отлични впечатления, нови знания и хубав вкус от питателна храна, групата продължи към старинна възстановена мелница и ковачница в гр. Мария Анцбах.

Последва посещение на градината на местен кооператив за съвместно градинарство, с 18 члена и около 10 работника, в който се отглеждат перма култури и се добиват екологични зеленчуци. След разходката в градината, беше просто задължително групата да опита част от продукцията на кооператива и това бе реализирано в местната гостилница в Мария Анцбах.

Последва посещение на един от обектите, с които кметът на Айхграбен и председател на Лидер Регион Елсбеере Винервалд – г-н Йозеф Екер – най-много се гордее, а именно дървена кула с наблюдателна платформа в най-високата си част, която дава възможност за поглед отвисоко към цялата територия на местната МИГ.

Г-н Йозеф Екер включи в програмата и посещение на прекрасна детска градина в неговата община – Айхграбен – разположена в енергийно независима сграда, която ползва фотоволтаици и освен това се отоплява и охлажда посредством модерна система за земен обмен на топлинна енергия: отоплителни помпи доставят топлина през зимата, като я извличат от повърхността на земната кора, която макар и малко е по-топла от атмосферата; през лятото процесът се обръща, така че помпата извлича топлина от сградата и я трансферира към земната кора. Трансферирането на топлина към по-хладно място отнема по-малко енергия, поради което охлаждащата ефикасност на помпата печели от по-ниската земна температура. Става дума за плитки (разположени на дълбочина 1 до 3 метра) хоризонтални обменители на топлина, които добиват акумулирана в земната повърхност топлина в продължение на около три месеца – през зимата и ранната пролет – докато дълбоките вертикални системи, които достигат от 33 до 160 метра навътре в земната кора, разчитат на мигрираща топлина от заобикалящата ги геология.

Завършекът на програмата беше посещение на фермата на Щефан Тайкс в Айхграбен, където бе оргnизиран кулинарен празник с местни ястия и дегустация на типични продукти, предоставени от групата от Раковски – сладка и пастет, както и бяло вино от региона. На тази последна вечеря участие взеха всички представители на местни общини, местни музеи и екипyt на Лидер Регион Елсбеере Винервалд, които се погрижиха групата от България за се чувства неповторимо по време на своето посещение в Австрия.
